Kedi Kumu Çeşitleri Nelerdir?

Kedi Kumu Nasıl Temizlenir?
22 Kasım 2019
Kedi Kumu Hakkında Her şey?
22 Kasım 2019

Kedi Kumu Çeşitleri Nelerdir?

Kedi tuvaletinde önemli rol oynayan kedi kumu temel olarak iki şekilde elde edilmektedir: Doğal olan ve Doğal olmayan. Bunlarda kendi aralarında çeşitlere ayrılmaktadır. 

Doğal kedi kumu Sepiolit, diatomit ve bentonit olarak üç maddeden elde edilmektedir. Ayrıca çam talaşından da elde edilen doğal kedi kumu bulunmaktadır. Sepiyolit kedi kumu lüle taşından yapılmakta olup emiş gücü zayıf ve koku yayan bir yapıya sahip olduğundan tercih edilmemektedir. Diatomit kedi kumu ise ince yapıda olup topaklanma yapmazlar ancak tozlu bir yapıya sahiptirler ve sıvıyı içlerine çekmeyerek sızıntı yapabilirler. Bentonit kedi kumu sıvı emiciliği ve hijyenik olması nedeniyle ülkemizde en çok tercih edilen kum çeşididir.

Bu çeşitte topaklaşan kumların iki güne bir temizlenmesi gerekmektedir. Çam kedi kumu çam talaşlarından oluştuğundan kediniz için oldukça sağlıklı ve temizliği kolay bir malzemedir. Doğal olmayan kedi kumu daha fazla sıvı ve kokuyu bünyelerinde hapsedebilmeleri için çeşitli kimyasal madde ve işlemlerden geçilerek elde edilir. Kristal silika kum en çok bilinen çeşididir.

Sıvıyı ve kokuyu en üst seviyede emebilmesi, ucuz olması ve temizlenme ihtiyacı duyulmaması nedenleriyle tercih edilmekle beraber kedilerin yalanma içgüdüleri onların kimyasalları yemesine ve hastalanabilmelerine yol açmaktadır. Yine bu kumların ömrü dolduğunda tamamen atılmaları nedeniyle kullanımları ucuz olmalarına rağmen ekonomik değildir.