Kedi Kumu Nasıl Temizlenir?

Kedi Kumu Seçerken Dikkat!
22 Kasım 2019
Kedi Kumu Çeşitleri Nelerdir?
22 Kasım 2019

Kedi Kumu Nasıl Temizlenir?

Kediler oldukça titiz hayvanlardır, pis kumdan rahatsız olabilirler ve sağlıkları bozulabilir. Bu da kedinizin tuvaletini dışarıya yapmasına sebep olur. Kedi kumunu en fazla iki güne bir temizlemeniz gerekmektedir. Peki, kedi kumu nasıl temizlenir?

Öncelikle topaklaşan kumları tercih etmeniz gereklidir. Topaklaşan kedi kumu daha kolay temizlenmektedir. Bunun için elekli kedi kumu kabı ya da kedi kumu küreği kullanabilirsiniz. Elek sayesinde topaklaşan kumlar elekte kalacak idrarı henüz emmeyen kumlar aşağı dökülecektir. Böylece topaklaşan kısmı atabilir bakiye kumu ise yeniden kullanabilirsiniz. Kedi kakalarını ise bir eldiven yardımıyla toplayıp atmanız gereklidir. 

Kristal silika kum kullanıyorsanız kum idrarı ve kumu hapsedecektir. Kürek ya da eldivenle kolayca temizleyebilirsiniz. Koku bırakmaya başladığı zaman kabı tamamen boşaltıp yıkayarak temizlemeniz gerekmektedir.

Çam kedi kumu çam talaşlarından oluştuğundan kediniz için oldukça sağlıklı ve temizliği kolay bir malzemedir. Kedi idrarını yaptığı zaman talaşlar tozlaşır ve arada bir kumu sallayarak temiz talaşın yukarıda kalmasını sağlayabilirsiniz. Kakaları ise yine elinizle toplamak durumundasınız.

Kedi kumu nasıl temizlenir sorusuna net cevap kullandığınız kuma göre değişmekle beraber sadece idrar temizliğinde değişmekte kaka temizliği genel olarak el yordamıyla yapılmaktadır.