Kedi Kumu Seçerken Dikkat!

Kedi Kumu Küreği
22 Kasım 2019
Kedi Kumu Nasıl Temizlenir?
22 Kasım 2019

Kedi Kumu Seçerken Dikkat!

Kedilerimizin tuvalet ihtiyaçlarını karşılarken bize hijyen ve koku önleyici faydalar sağlayan malzeme kedi kumu olarak bilinmektedir. Değişik koku ve çeşitlerde piyasada satılmaktadır. Temel olarak doğal ve doğal olmayan olarak ikiye ayrılmaktadır. Peki, hangisini seçmeliyiz? Kedi kumu seçerken dikkat! 

Doğal kedi kumları Sepiolit, diatomit ve bentonit olarak üç maddeden elde edilmektedir. Bentonit ile yapılan kedi kumları sıvı emiciliği ve hijyenik olması nedeniyle ülkemizde en çok tercih edilen kum çeşididir. Bu çeşitte topaklaşan kumların iki güne bir temizlenmesi gerekmektedir. Diatomit kumlar ise ince yapıda olup topaklanma yapmazlar ancak tozlu bir yapıya sahiptirler ve sıvıyı içlerine çekmeyerek sızıntı yapabilirler. Sepiyolit kedi kumu lüle taşından yapılmakta olup emiş gücü zayıf ve koku yayan bir yapıya sahip olduğundan tercih edilmemektedir. 

Doğal olmayan kedi kumları ise Uzakdoğu ülkelerinden ithal edilmekte ve daha ucuza satılmaktadır. Ancak sıvı emişi düşük olduğundan hijyenik bulunmamaktadır. Kedi kumu seçerken dikkat! Doğal yollarla elde edileni seçmeniz ve bentonit maddeden yapılmış olanı tercih etmeniz hijyenik ve kokusuz ortamlar için yeterli olacaktır.